Ana içeriğe atla

GÖRDÜĞÜM EYLEMCİ PROFİLLERİ


Facebook kaynaklı öğrencilerimden ve çevremdekilerden, 

PROFİL 1:
Öğrencimken hiçbir siyasi bilinci yoktu. Ama ailesinin tarafındaydı. Anne üst düzey bir bakanlık çalışanı, çocukta her türlü elit çevre de bulunan, marka giyinen, barlar da dj’lik yapar, popüler bir çocuk. Kitap okumaz. Ama ilginç bir şekilde kendini böyle kültürlü filan diye algılar. Üzerine çokta yazılacak bir şey yok, telefonları çok akıllı.

Profil 2:
Babası eski tüfek bir solcu, 80lerde militan, şimdilerde chp’li, oğlu ise o bilinçte biri. Daha lisedeyken her türlü parti faaliyetine katılır, her eylemin içinde yer alırdı. Şimdi de bu eylemlerin ateşli taraftarı. Ekonomik seviye orta sınıfı temsil edebilir. Fikri seviyesi pek parlak değil, düşüncelerini genelde hakaret ve yalan haberler üzerine göre kurar. Yani tam bir bağnazdır.

Profil 3:
Bir kadın, babası emekli asker, özel üniversite okudu, chp’nin gençlik kollarında yer alıyor. Mezhepsel farklılık taşıyor.

Profil 4:
Bir kadın, odtü mezunu, babası üst düzey bir memur emeklisi, bir göçmen ailesi. Politik bilinçten öte sadece bir tarafa tutuyor.

Profil 5:
İzmirli, göçmen, ideolojisi ateizme kayacak kadar ileri, kendine göre yeni açılımlar yapıp toplumsal geleneğe karşı çıkıyor.

Profil 6:
Bir erkek, iyi şiirler yazacak kadar yetenekli, romantiktir, lisedeyken örgütlüydü. Mezhepsel farklılıklar taşıyor. Her tür tavrının altında bu karşıtlık yatıyor.

Profil 7:
Bir arkadaş, ailesinin ve çevresinin kültürel iklimine karşı çıkıyor. Taraf olmuyor ve onların karşısında bulunuyor. Karşı karşıya kaldığımda net olarak üzüldüğüm, duygulandığım bir arkadaş, karşı çıkması yine de o kadar belirgin değil.

Profil 8:
Bir ergen; twitterdan etkilenerek, duruma taraf olup “pooopi” olma peşine düşmüş.Hiçbir kavramı, bilinci yok.

Profil 9:
Bir profesör, genel olarak muhafazakarlığa karşı, şeriat gelecek korkusu aklının bir köşesinde, söyledikleri hep o minval üzerinde. Bilincinin körlüğünü açması zor.

Profil 10:
Bir türkiye kroniği, eski türkiyenin tam bir resmi, seksende hızlı solcu,her zaman muhalif, dine düşman.mezhepsel farklıklar taşıyor. hiç pes etmiyor. geceleri kızılayda.

"bu profiller gerçek kişilerdir. ortak paydaları: Diplomalarının maliyeti yüksek. Yaşamlarında ki her şey seçkinci ("bunun tam olarak neyden kaynaklandığını bilmiyorum,kendilerinin de bildiğini sanmıyorum.Tuhaf bir şekilde kendilerinden olmayanı aşağıda görüyorlar"), inanç sistemleri belirsiz, ama "çağdaşlığa(neyse bu çağdaşlık)" hepsi inanıyor."

“kültürel iklimler……herkes bir mahallenin ürünüdür. ”

GEÇEN YIL

TIKANDI BABA HİKAYESİ

Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor.
"Tıkandı Baba, çay getir!.."
"Tıkandı Baba, kahve getir!.."
Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.
– Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?
– Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.
– Anlat Baba anlat! Merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi.
Tıkandı baba da peki deyip başlamış anlatmaya;
Bir gece rüyamda birçok insan gördüm, her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.
Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tı…

KÜRTLER

TÜRKİYE’DE GÜNDOĞUMU James L. Barton Amerikan Misyoner Heyeti Sekreteri Çeviri: Zekeriya Başkal Kitabından alıntıdır. 
Türklerin ve Ermenilerin yanında, Türkiye’de Kürtlerin gördüğü ilgiyi son on yılda başka hiçbir ırk görmedi. Onlar dünyanın dikkatini 1895–1896 Ermeni katliamındaki büyük payları ve yüzyılın son çeyreğinde Hamidiye Sipahileri ve bu organizasyonda sultanla olan ilişkileriyle çektiler. Rusların 1876’da Erzurum’u kuşatması ve Türklerin Kürtleri savunmada kullanmasına –ki çok az iş yaptılar- kadar onlar hakkında kimse bir şey bilmiyordu.
Ne denirse densin Doğu Anadolu’da, Batı İran’da ve bu bölgedeki asayişle ilgili tüm konularda herhangi bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılacaksa bu ırk tüm planlarda dikkate alınmalıdır. Bazen onlar Türklerle açık çekişme içindedirler ve dağlık sığınaklarına askerî birlikler gönderilir. Aynı şekilde onlara devlet tarafından silah verilmiş ve özgürlüğü elde etmek için tedbirli olmaktan çok gayretli olan Ermeni devrimci çetecileri ba…

KÜRDİSTAN NERESİDİR

Tarihsel olarak Kürtlerin varlığına ve nerede yaşadıklarına ilişkin son yıllarda çalışmalar yapılmış olsa da bu konuda yeterli kaynakların ve kayıtların olmaması içinden çıkılmaz bir tartışmayı da başlatmış görünmektedir.
Pkk ve onun taraftarlarına göre Kürtlerin kökeni ta Sümerlere kadar, bir kısım İslamcılara göre ise bunun bir önemi yok Kürtler erken dönem Müslümanlarından olan Kürdistan’da yaşayan bir millet… tabi millet demekten de geri durmuyorlar, bu millet tanımının tarihi ve sosyolojik dayanakları olmasa da yinede bir şeyler uydurmaktan geri durmuyorlar..
Kürtler kimdir sorusunu sosyolojik olarak cevaplamak oldukça zordur, ama Arap kaynaklarında El Ekrad diye bir topluluğun varlığına ilişkin kayıtlarda, Kürtlerin dağlarda yaşayan vahşi topluluklar olduğu, ya da isyan halinde olan bir topluluk olduğu, dr Bekir biçerin, Arap kaynaklarını tarayarak elde ettiği bilgilerden çıkarılmaktadır.
Kürdistan’ın varlığına ilişkin dr. Bekir biçerin taradığı kaynaklarda ise, bir coğrafya adı ol…