Ana içeriğe atla

Sayın Başkan

Gelecek çok şeye gebe, gelecek umutlu, gelecek Türkiye’nin olması için size destek vereceğiz, siz bu milletin vicdanısınız, siz bu milletin en onurlu evlatlarından birisiniz.

Siz sayın başkan, artık fiili olarak bu milletin başkanısınız, bu milletin davasının, inancının, geleceğinin, mülkünün bekçisisiniz, coğrafyanın umudu, coğrafyanın yetimlerinin ellerini uzattığı, dualar ettiği bir makamda olacaksınız.

Mülk emanettir sayın başkan, mülk yetimindir, yoksulundur, milletindir, öyle bu emaneti yüklenmek kolay değildir, bunun sorumluluğu da ağırdır. Hesabı çetindir. Mülkü adalette dağıtınız, adaletle hükmediniz.

Siz sayın başkan, bu milleti hiç yarı yolda bırakmadınız, bu millette sizi yarı yolda bırakmayacak. Tarihi bu milletle birlikte yazıyorsunuz.

Bir uzun yola çıkmaya hüküm giymiş gibisiniz. Varlığınız milletin varlığıyla mündemiç olmuştur, siz sayın başkan milletinizle birlikte ıslanmışsınız yağan yağmurlarda.

Siz sayın başkan, yolunuz uzun, çetin, dikenli, düşmanlarla çevrili, ama dualarla yürüyorsunuz, duanın etrafınıza ördüğü çelik zırhıyla yürüyorsunuz. Bütün saldırılara rağmen, bütün düşmanlıklara rağmen dik duruyorsunuz.

Biz sana çok inandık sayın başkan. Biz sana inandık, emaneti hiç durmadan senin üzerine yüklüyoruz. Bu emanet, yetimlerin, mazlumların emanetidir. Siz bu coğrafyanı kaderisiniz, biz sana coğrafyanın kaderini yüklüyoruz sayın başkan.

Bütün gönül zenginliğiyle kabul ediyorsun emaneti, bütün mütevazılığınla kabul ediyorsun, oysa artık yoldan çekilebilirsiniz, bu yolda yürümek istemezseniz bile yaptıklarınız bu millete yeter, ama siz öyle aşıksınız ki toprağınıza, coğrafyanıza, milletinize, bu aşkı yolunuz biliyorsunuz.

Siz sayın başkan, siz milletin aşkını kendi yolunuz biliyorsunuz. O yol uzun ince bir yol, Aşık Veysel’in, Yunus’un, Alparslan’ın, Selahaddin Eyyübi’nin yoludur.

Siz sayın başkan öyle kutlu, öyle aziz bir milletle yürüyorsunuz ki, tarih coğrafya bu yürüyüşe şahitlik ediyor, yetimler şahitlik ediyor.

Düşmanlarınız bile yolcuğunuzun ne kutlu bir zafer getirdiğini görüyor, omuzlarını düşürüyor, kalkanlarını indiriyorlar.

Siz sayın başkan hiç seçim kaybetmediniz, bu seçimi de kaybetmeyeceksiniz, siz hiç değişmeden, aynı vakur duruşunuzla emanete sahip çıkmaya devam edeceksiniz, etrafınıza örülü bütün hilelere rağmen, o hileleri bozan Allah’ın adıyla yürüyeceksiniz sayın başkan.GEÇEN YIL

TIKANDI BABA HİKAYESİ

Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor.
"Tıkandı Baba, çay getir!.."
"Tıkandı Baba, kahve getir!.."
Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.
– Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?
– Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.
– Anlat Baba anlat! Merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi.
Tıkandı baba da peki deyip başlamış anlatmaya;
Bir gece rüyamda birçok insan gördüm, her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.
Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tı…

KÜRTLER

TÜRKİYE’DE GÜNDOĞUMU James L. Barton Amerikan Misyoner Heyeti Sekreteri Çeviri: Zekeriya Başkal Kitabından alıntıdır. 
Türklerin ve Ermenilerin yanında, Türkiye’de Kürtlerin gördüğü ilgiyi son on yılda başka hiçbir ırk görmedi. Onlar dünyanın dikkatini 1895–1896 Ermeni katliamındaki büyük payları ve yüzyılın son çeyreğinde Hamidiye Sipahileri ve bu organizasyonda sultanla olan ilişkileriyle çektiler. Rusların 1876’da Erzurum’u kuşatması ve Türklerin Kürtleri savunmada kullanmasına –ki çok az iş yaptılar- kadar onlar hakkında kimse bir şey bilmiyordu.
Ne denirse densin Doğu Anadolu’da, Batı İran’da ve bu bölgedeki asayişle ilgili tüm konularda herhangi bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılacaksa bu ırk tüm planlarda dikkate alınmalıdır. Bazen onlar Türklerle açık çekişme içindedirler ve dağlık sığınaklarına askerî birlikler gönderilir. Aynı şekilde onlara devlet tarafından silah verilmiş ve özgürlüğü elde etmek için tedbirli olmaktan çok gayretli olan Ermeni devrimci çetecileri ba…

KÜRDİSTAN NERESİDİR

Tarihsel olarak Kürtlerin varlığına ve nerede yaşadıklarına ilişkin son yıllarda çalışmalar yapılmış olsa da bu konuda yeterli kaynakların ve kayıtların olmaması içinden çıkılmaz bir tartışmayı da başlatmış görünmektedir.
Pkk ve onun taraftarlarına göre Kürtlerin kökeni ta Sümerlere kadar, bir kısım İslamcılara göre ise bunun bir önemi yok Kürtler erken dönem Müslümanlarından olan Kürdistan’da yaşayan bir millet… tabi millet demekten de geri durmuyorlar, bu millet tanımının tarihi ve sosyolojik dayanakları olmasa da yinede bir şeyler uydurmaktan geri durmuyorlar..
Kürtler kimdir sorusunu sosyolojik olarak cevaplamak oldukça zordur, ama Arap kaynaklarında El Ekrad diye bir topluluğun varlığına ilişkin kayıtlarda, Kürtlerin dağlarda yaşayan vahşi topluluklar olduğu, ya da isyan halinde olan bir topluluk olduğu, dr Bekir biçerin, Arap kaynaklarını tarayarak elde ettiği bilgilerden çıkarılmaktadır.
Kürdistan’ın varlığına ilişkin dr. Bekir biçerin taradığı kaynaklarda ise, bir coğrafya adı ol…