Ana içeriğe atla

KPSS SAÇMALIKTIR

Kpss sınavı ilk çıktığında bir anlam verememiştim, çünkü bir üniversiteden mezun olup da sonra da lise müfredatına ilişkin malumat sınavına girmenin bir mantığını bulamamıştım. Ben bu mantık çerçevesinde sınava bir anlam yüklemeye çalışırken, gençlik zaten baştan durumu kabullenmiş, yayın evleri zaten kitapları dünden hazırlamış, hemen test çözmeye başlamışlardı.

Gençlerin test kültürünü, test çözme eylemini bu kadar kolaylıkla benimsemelerine de her zaman hayret etmişimdir. Çünkü belki dünyada ve dünyanın tarihinde bu kadar saçma sapan bir bilgi edinme yöntemi mevcut olmamıştır. Hiç sanmıyorum. Çünkü ilim edinmek deseniz değil, malumat biriktirmek desen değil, bir şeye ilişkin uzmanlık deseniz hiç değil.

Türkiye’ye bu belayı bulaştıranı bulmak lazım, çünkü bugün eğitimde geldiğimiz nokta tam bir fiyasko gibi görünüyor. Türkiye’nin bunca debelenmesi, kalkınmakta zorlanması ve üretememesinin temellerini burada aramak hiç de yabana atılacak bir durum değildir.

Üniversiteye aldığınız bir bireyi dünya standartlarında bir eğitimle donatmak gerekirken, herkes ama herkes her açıdan bir an önce üniversiteyi bitirip, hemen kpss kazanıp memur olarak atanmak istiyor.

Atanma ve memur olma isteğinde elbette anormal bir şey yok, ama bütün eğitimin ve her şeyin buna endekslenmesi ve bunun tek ölçüsünün de kpss’yi kazanmak diye bir şeye dönüşmesi akıl alır gibi değil…

Kpss’yi kazanmak diye bir şey var, sen kpss’yi kazanamadın mı diye soruluyor, evet diyorum ben kazanamadım, çünkü bu kadar saçma bir sınavı zihnim hiçbir zaman kaldırmadı, sevemedim arkadaş ben bu sınavı diye arabesk bir tutumum da yok değil hani, o da var….Osmanlıca öğrendim, farsça öğrendim, yazılım, web programlama öğrendim, ama kpss’yi kazanamadım gibi bir sonuçta doğrusu kendi bünyeme ağır geliyor.

Şu günlerde ise zaten bu sınavın bir zümre tarafından çalındığını izliyoruz, hem de öyle üç beş kişi değil, ortada on binlerce kişiyi kapsayan bir hırsızlık vakası var. Bunu hep bilirdik, söylenirdi, ama bu büyüklükte bir hırsızlığın olduğunu kimse düşünemezdi… bazen ben bile yok o kadar değil filan demişliğim vardır. Ama geçen yıllarda karşılaştığım bir kişinin özel bir okulda öğretmenler odasında söyledikleri hala aklımda dedi ki: “evet, sınavdan bir gece önce sınav soruları benim mailime geldi, ama ben tenezzül etmedim…” Bu memleketin böyle onurlu evlatları da vardır. Bu sözleri işitince, tekrar tekrar sorup teyit edince, paralel çetenin sınav hırsızlığının ne boyutlarda olduğunu anlamam gecikmedi.

Şunu vurgulamak istiyorum ki ölçütü doğru koymazsanız, o ölçüte göre seçtikleriniz de hep yanlış olur. Nihayetinde her şey insan kalitesiyle, birikimiyle, bilgisiyle, görgüsüyle ilgisi olması gerekirken, kpss gibi saçma bir sınavın ölçüsüne bağlarsanız ortaya garabet bir şey çıkar. Yok ben kpss’yi kaldırmam, bu sınavla seçmeye devam ederim diyorsanız, öyleyse buyurun seçmeye devam edin demekten başka bir şey söylemek düşmez bize.

GEÇEN YIL

TIKANDI BABA HİKAYESİ

Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor.
"Tıkandı Baba, çay getir!.."
"Tıkandı Baba, kahve getir!.."
Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.
– Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?
– Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.
– Anlat Baba anlat! Merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi.
Tıkandı baba da peki deyip başlamış anlatmaya;
Bir gece rüyamda birçok insan gördüm, her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.
Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tı…

KÜRTLER

TÜRKİYE’DE GÜNDOĞUMU James L. Barton Amerikan Misyoner Heyeti Sekreteri Çeviri: Zekeriya Başkal Kitabından alıntıdır. 
Türklerin ve Ermenilerin yanında, Türkiye’de Kürtlerin gördüğü ilgiyi son on yılda başka hiçbir ırk görmedi. Onlar dünyanın dikkatini 1895–1896 Ermeni katliamındaki büyük payları ve yüzyılın son çeyreğinde Hamidiye Sipahileri ve bu organizasyonda sultanla olan ilişkileriyle çektiler. Rusların 1876’da Erzurum’u kuşatması ve Türklerin Kürtleri savunmada kullanmasına –ki çok az iş yaptılar- kadar onlar hakkında kimse bir şey bilmiyordu.
Ne denirse densin Doğu Anadolu’da, Batı İran’da ve bu bölgedeki asayişle ilgili tüm konularda herhangi bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılacaksa bu ırk tüm planlarda dikkate alınmalıdır. Bazen onlar Türklerle açık çekişme içindedirler ve dağlık sığınaklarına askerî birlikler gönderilir. Aynı şekilde onlara devlet tarafından silah verilmiş ve özgürlüğü elde etmek için tedbirli olmaktan çok gayretli olan Ermeni devrimci çetecileri ba…

KÜRDİSTAN NERESİDİR

Tarihsel olarak Kürtlerin varlığına ve nerede yaşadıklarına ilişkin son yıllarda çalışmalar yapılmış olsa da bu konuda yeterli kaynakların ve kayıtların olmaması içinden çıkılmaz bir tartışmayı da başlatmış görünmektedir.
Pkk ve onun taraftarlarına göre Kürtlerin kökeni ta Sümerlere kadar, bir kısım İslamcılara göre ise bunun bir önemi yok Kürtler erken dönem Müslümanlarından olan Kürdistan’da yaşayan bir millet… tabi millet demekten de geri durmuyorlar, bu millet tanımının tarihi ve sosyolojik dayanakları olmasa da yinede bir şeyler uydurmaktan geri durmuyorlar..
Kürtler kimdir sorusunu sosyolojik olarak cevaplamak oldukça zordur, ama Arap kaynaklarında El Ekrad diye bir topluluğun varlığına ilişkin kayıtlarda, Kürtlerin dağlarda yaşayan vahşi topluluklar olduğu, ya da isyan halinde olan bir topluluk olduğu, dr Bekir biçerin, Arap kaynaklarını tarayarak elde ettiği bilgilerden çıkarılmaktadır.
Kürdistan’ın varlığına ilişkin dr. Bekir biçerin taradığı kaynaklarda ise, bir coğrafya adı ol…