Ana içeriğe atla

CEHENNEM SENARYOSU

Kürtlerin tarihleri boyu bulundukları coğrafya Arapların, Türklerin ve İranlıların tam ortasında yer almıştır…Kürtler, Arapların, Türklerin ve İranlıların tam ortasında göçen, yerleşen, değişen, ama hep bu üç milletin ortasında kalmış bir toplumdur.

Bugün de yine bunun sancılarını yaşıyoruz. İran “kürt sosyolojik sınırına” hegomanik ve yok edici özelliğiyle dayanmış durumda, bu aynı zamanda Türkiye’ye açık tehdit oluşturacağı anlamına gelir. Yakın bir gelecekte İran’la karşı karşıya kalabileceğiz ki şuanda İran Ortadoğu’da Türkiye’nin önünü kesmiş bulunuyor

İran’ın milis güçleri İşid’i tasfiye edince ırak tamamen İran’ın etkisi altına girecek, İran aynı zamanda kuzey ıraktaki Barzani yönetimini tasfiye edebilir ve yerine kendi çıkarlarına hizmet edecek bir yapı kurulabilir. Peşmerge’nin İran’ın askeri gücü karşısında bir varlık göstereceğini düşünmek saflık olur.

İran’ın geniş bir alanda saha kazanması askeri ve siyasi üstünlüğün görece eline geçirmesi nihayetinde neyle karşı karşıya kalınacağının, gelecekte neyin olacağının ipuçlarını bize gösteriyor.

 İşte cehennemin kapısı orada, Kürtlerin Türkiye’ye karşı “iran ve şia” ekseninde böyle bir ittifaka girmeyeceğinin garantisi nedir, devletin bunu iyi okuması gerekir. Çünkü tarih boyu zaman zaman Kürt gruplar, aşiretler iranla ittifak etmişlerdir.

Basitçe görüntü bundan ibaret, uluslar arası diğer emperyal medeniyet baskılarını ve oyunlarını bir kenara koyarsak bölgenin en somut sosyolojisi Kürtler yeniden bir basınca maruz kalıyor.

Kürtlerse ne Araplara, ne de İran’a savaş açmış durumda, tek savaştıkları nokta ise Türkiye ve onun milli değerlerine ve varlığına ilişkin bir savaş veriyorlar. Bunu şuan için anlamak, tanımlamak mümkün değil.

Gelecekten umutluyuz, ama geleceğe ilişkin şu öngörüyü belirlemek zorundayız ki çok tehlikeli ve cehennemi anımsatan bir coğrafya doğuyor.  

Kimse romantik hayaller kurmasın, bölge bu kadar kaosa girmişken Türkiye de bölgesel meclisler, zayıf merkezi yapı hayali gerçek dışıdır ve tehlikelidir. Bazı sol kafaların romantik komün hayalleri Türkiye’nin gücünü zayıflatma hatta mümkünse Türkiye devletinin merkezi varlığını ortadan kaldırma idealiyle örtüşmektedir.

Oysa Kürtler şunu iyi anlamalı ki Türkiye’den başka gidecekleri bir yer yok. Kürtler Türkiye’ye mecburlar. Bunu milliyetçilikle söylemiyorum, sosyolojinin ve gerçeğin yansımalarından anlaşıldığı gibi Kürtler için tek ideal coğrafya var o da Türkiye’dir.


Kürtçüler bugün gururla İşid’e karşı destan yazdıklarını ilan ediyorlar, bu zaferin gölgesi altında Türkiye’yi gizliden ve açıktan tehdit etmeyi ihmal etmiyorlar ama belirteyim ki bu romantiklerin hislerini okşuyor olabilir oysa gerçek daima acımasızdır, çünkü başkasının tüfengi ile kalıcı bir zafer olamayacağını tarih bize öğretiyor. 

GEÇEN YIL

TIKANDI BABA HİKAYESİ

Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor.
"Tıkandı Baba, çay getir!.."
"Tıkandı Baba, kahve getir!.."
Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.
– Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?
– Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.
– Anlat Baba anlat! Merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi.
Tıkandı baba da peki deyip başlamış anlatmaya;
Bir gece rüyamda birçok insan gördüm, her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.
Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tı…

KÜRTLER

TÜRKİYE’DE GÜNDOĞUMU James L. Barton Amerikan Misyoner Heyeti Sekreteri Çeviri: Zekeriya Başkal Kitabından alıntıdır. 
Türklerin ve Ermenilerin yanında, Türkiye’de Kürtlerin gördüğü ilgiyi son on yılda başka hiçbir ırk görmedi. Onlar dünyanın dikkatini 1895–1896 Ermeni katliamındaki büyük payları ve yüzyılın son çeyreğinde Hamidiye Sipahileri ve bu organizasyonda sultanla olan ilişkileriyle çektiler. Rusların 1876’da Erzurum’u kuşatması ve Türklerin Kürtleri savunmada kullanmasına –ki çok az iş yaptılar- kadar onlar hakkında kimse bir şey bilmiyordu.
Ne denirse densin Doğu Anadolu’da, Batı İran’da ve bu bölgedeki asayişle ilgili tüm konularda herhangi bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılacaksa bu ırk tüm planlarda dikkate alınmalıdır. Bazen onlar Türklerle açık çekişme içindedirler ve dağlık sığınaklarına askerî birlikler gönderilir. Aynı şekilde onlara devlet tarafından silah verilmiş ve özgürlüğü elde etmek için tedbirli olmaktan çok gayretli olan Ermeni devrimci çetecileri ba…

KÜRDİSTAN NERESİDİR

Tarihsel olarak Kürtlerin varlığına ve nerede yaşadıklarına ilişkin son yıllarda çalışmalar yapılmış olsa da bu konuda yeterli kaynakların ve kayıtların olmaması içinden çıkılmaz bir tartışmayı da başlatmış görünmektedir.
Pkk ve onun taraftarlarına göre Kürtlerin kökeni ta Sümerlere kadar, bir kısım İslamcılara göre ise bunun bir önemi yok Kürtler erken dönem Müslümanlarından olan Kürdistan’da yaşayan bir millet… tabi millet demekten de geri durmuyorlar, bu millet tanımının tarihi ve sosyolojik dayanakları olmasa da yinede bir şeyler uydurmaktan geri durmuyorlar..
Kürtler kimdir sorusunu sosyolojik olarak cevaplamak oldukça zordur, ama Arap kaynaklarında El Ekrad diye bir topluluğun varlığına ilişkin kayıtlarda, Kürtlerin dağlarda yaşayan vahşi topluluklar olduğu, ya da isyan halinde olan bir topluluk olduğu, dr Bekir biçerin, Arap kaynaklarını tarayarak elde ettiği bilgilerden çıkarılmaktadır.
Kürdistan’ın varlığına ilişkin dr. Bekir biçerin taradığı kaynaklarda ise, bir coğrafya adı ol…