Ana içeriğe atla

HAKKÂRİ’DE MHP TANITIMI

Halkların demokratik partisi sizi iyi tanıyoruz! Siz ne anlatırsanız anlatın biz sizi biliyoruz.

Sizi nereden mi tanıyoruz? Genç evlatlarımızı sırtından vururken gördük sizi…size emanet gönderdiğimiz gençlerimizin şehit cenazeleri geldi evlerimize… siz emanetleri hep sırtından vurdunuz…gözlerinizi kırpmadınız, merhamet etmediniz. İdeolojik ve etnik kimliğiniz uğruna çok can yaktınız.

Sizi tanıyoruz, mesela sizi Yasin Börü ve arkadaşlarına ettiğiniz işkenceden tanıyoruz. Orada gerçek yüzünüzü gördük.

Sizi sivil insanları bombalarken de gördük, polisleri taş yağmuruna tutarken de gördük, sizi biz hep şiddet uygularken, ölümü ve kanı savunurken gördük.

Sizi tanıyoruz yani… Sizin kim olduğunuzu da iyi biliyoruz.

Hakkâri’de bir mhp seçim bürosu açılmasına müsaade eder misiniz? Etmiyorsunuz değil mi? Oraları kurtarılmış bölge ilan edip kendinizden başkasına yaşam alanı bırakmıyorsunuz değil mi?

Bölgede mesela mhp’lilere ait seçim bürosu açılsa, siz onu yakarsınız, içindekilerle birlikte ateşe verirsiniz, siz bunu yaparsınız biz sizi tanıyoruz. Ak partili seçmene orada neler ettiğinizi iyi biliyoruz… sakallı diye, dindar diye insanlara işidçi yaftası vurup ne işkenceler ettiğinizi de biliyoruz.

Hdp’nin Türkiye sathında siyaset yapma arzusunu izliyoruz, her yere seçim büroları açılıyor, birkaç münferit olaydan başka mesele çıkmıyor. Bakın demek ki bu millet buna müsaade ediyor işte… Hdp her yerde seçim propagandasını ilan ediyor, siz mitingler düzenliyorsunuz, halkların kardeşliği filan diye nutuklar atıyor, kıs kıs gülümsüyorsunuz.

Demek ki biz sizden nefret etmiyoruz, sadece sizin ürettiğiniz şiddette karşılık verdik… ama sizin o etnikçi faşist kafanız bu duyguyu anlayamaz, siz öyle sanıyorum ki alan kazanıyoruz diye zafer çığlıkları atıyorsunuzdur.

Hdp barajı aştığında sizin kutlama şekliniz bile bize ürkütücü geliyor. Ne kadar yakıp yıkacağınızı görüp endişeleniyoruz.

Ekranlardaki iyi niyetli sırıtışın altında kandilde eli silahlı adamlar görüyoruz biz. O gülümseyen maskenin ardında, bu millete beslediğiniz öfkeyi görüyoruz. Kanmıyoruz sizin masum söylemlerinize… Etnik Kürtçülüğünüz uğruna milleti ateşe atmaktan çekinmezsiniz biz bunu da biliyoruz.


6 ve 7 Ekim olaylarında nasıl bölgeyi ateşe attığınızı da gördük…  Biz sizden çok şey gördük, sizden çok şey öğrendik. Bu topraklarda bu anlayışın yeri olamaz. Ne kazanırsanız kazanın, hangi alanı hendeklerle çevirirseniz çevirin… bu topraklar bu tür anlayışlara yol vermez. Bunlara geçit vermez. Anadolu’da nice milletler yok oldu, nice medeniyetlerin ışığı söndü…zamanla her şey geçer..geriye sizin sırıtan iki yüzlülüğünüz kalır.

GEÇEN YIL

TIKANDI BABA HİKAYESİ

Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor.
"Tıkandı Baba, çay getir!.."
"Tıkandı Baba, kahve getir!.."
Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.
– Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?
– Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.
– Anlat Baba anlat! Merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi.
Tıkandı baba da peki deyip başlamış anlatmaya;
Bir gece rüyamda birçok insan gördüm, her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.
Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tı…

KÜRTLER

TÜRKİYE’DE GÜNDOĞUMU James L. Barton Amerikan Misyoner Heyeti Sekreteri Çeviri: Zekeriya Başkal Kitabından alıntıdır. 
Türklerin ve Ermenilerin yanında, Türkiye’de Kürtlerin gördüğü ilgiyi son on yılda başka hiçbir ırk görmedi. Onlar dünyanın dikkatini 1895–1896 Ermeni katliamındaki büyük payları ve yüzyılın son çeyreğinde Hamidiye Sipahileri ve bu organizasyonda sultanla olan ilişkileriyle çektiler. Rusların 1876’da Erzurum’u kuşatması ve Türklerin Kürtleri savunmada kullanmasına –ki çok az iş yaptılar- kadar onlar hakkında kimse bir şey bilmiyordu.
Ne denirse densin Doğu Anadolu’da, Batı İran’da ve bu bölgedeki asayişle ilgili tüm konularda herhangi bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılacaksa bu ırk tüm planlarda dikkate alınmalıdır. Bazen onlar Türklerle açık çekişme içindedirler ve dağlık sığınaklarına askerî birlikler gönderilir. Aynı şekilde onlara devlet tarafından silah verilmiş ve özgürlüğü elde etmek için tedbirli olmaktan çok gayretli olan Ermeni devrimci çetecileri ba…

KÜRDİSTAN NERESİDİR

Tarihsel olarak Kürtlerin varlığına ve nerede yaşadıklarına ilişkin son yıllarda çalışmalar yapılmış olsa da bu konuda yeterli kaynakların ve kayıtların olmaması içinden çıkılmaz bir tartışmayı da başlatmış görünmektedir.
Pkk ve onun taraftarlarına göre Kürtlerin kökeni ta Sümerlere kadar, bir kısım İslamcılara göre ise bunun bir önemi yok Kürtler erken dönem Müslümanlarından olan Kürdistan’da yaşayan bir millet… tabi millet demekten de geri durmuyorlar, bu millet tanımının tarihi ve sosyolojik dayanakları olmasa da yinede bir şeyler uydurmaktan geri durmuyorlar..
Kürtler kimdir sorusunu sosyolojik olarak cevaplamak oldukça zordur, ama Arap kaynaklarında El Ekrad diye bir topluluğun varlığına ilişkin kayıtlarda, Kürtlerin dağlarda yaşayan vahşi topluluklar olduğu, ya da isyan halinde olan bir topluluk olduğu, dr Bekir biçerin, Arap kaynaklarını tarayarak elde ettiği bilgilerden çıkarılmaktadır.
Kürdistan’ın varlığına ilişkin dr. Bekir biçerin taradığı kaynaklarda ise, bir coğrafya adı ol…