Ana içeriğe atla

SEN VE ZAMANIN RUHU

Zamanın ruhu her yere yansıyor, her ruhu işgal ediyor, her insanı kendi rengine boyuyor. Bundan kurtuluş yok gibi görünüyor. Bundan kaçış yok gibi görünüyor. Bir show dünyası bu, çıkış yok, her şey sahte, simülatif ama kaçış yok… fark ediyorsun ki etrafında gördüğün şey sanal ama çıkamıyorsun oradan. Arıyorsun, yol bulmak istiyorsun, yol açmak istiyorsun ama her seferinde duvara tosluyorsun, oysa duvar şeffaf gibi geliyor, çıkabilirmişsin gibi bir his geliyor, ama olmuyor, orası yani zamanın çevrelediği şeyden kaçış yok sanıyorsun.

Başucunda kitap, duvarda asılı duruyor. “işte Allah’ın hakikati orada”, orada hakikatin nuru, kitabın nuru seni çağırıyor, aç beni diyor, oku diyor, tek kurtuluşun benim diyor. Tek kapın benim diyor. Ama o sesi öyle şeyler bastırıyor ki, sosyal medya gürül akıyor, sen orada büyük bir gürültüye boğuluyorsun…Pazar yeri gibi, her kafadan bir ses geliyor.

Ruhun hakikat ne diye çığlıklar atıyor, akan şeyler arasında kırıntılar arıyorsun, insana dair kitaba dair, elinde ikiyüzlüler maskesi kalıyor. Çekiyorsun, tutuyorsun, çekiştiriyorsun, soruyorsun, ama elinde bir maske kalıyor.

Sen çıkıp kitap diye, hakikat diye vaazlar etmeye kalksan cebindeki şişkinliğe dikkat kesiliyor, altındaki aracın markasına bakıyor, burun kıvırıyor, kulağına tıkaç tıkıyor, gözlerini kapatıyor. Dönüp gidiyor sonra

Kaçıp bir mağaraya saklanmak istiyorsun, kaçıp saklanma fikri acayip sempatik geliyor. Bir reklam çıkıyor, “bize gelin, doğanın kucağına, her şeyden uzak yerler” diye bir tasarım çıkıyor karşına, gidiyorsun, paralar harcıyorsun….selfi çekiyorsun, sosyal medyada insanların önüne atıyorsun, bakın ben buyum diye, evet sen osun, maddesin, taştan, tahtadan farksız bir halin yansıması oradaki…

İnsan düşüyor, derin bir boşluğa doğru bütün insanlık kayıyor. Çerağlar yakmalıyım nurlar yayılsın diye düşünüyorsun, ama toplanıyorlar, kandilleri üfleyip söndürüyorlar. Meriç Bey ne güzel söylemişti:”her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşanlar” diye.

N.Fazıl Bey gibi bağırmak istiyorsun “durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz” diye, kalabalık ezip geçiyor, kalabalık bugün çok güçlü, sayılar seni silip atıyor, üstünden geçiyor niceliğin gücü, ayakaltında eziliyorsun, ayak takımdan sayılıp bir çöpe atmadıkları kalıyor.

Kenara çekil çocuk kitaplarını kenara al, kendini kenara al…sızlanmayı bırak, İncilerini topla ayak altından, zaman senin zamanın değil, zaman seni tanımıyor, onun sadık hizmetkarları var, tıpkı Faust gibi, tıpkı o elleri kuruyasıca Ebu Cehil gibi…

Yine de direniyorsun zamanın ruhuna, biat etmiyorsun, karşı duruyorsun, hırpalanıyor, yoruluyor, takatin kesiliyor, dizlerin artık dayanmaz oluyor. Orada hiç kimsenin olmadığı sokakta kalakalıyorsun.

GEÇEN YIL

TIKANDI BABA HİKAYESİ

Sultan Mahmut kılık kıyafetini değiştirip dolaşmaya başlamış. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuş. Herkes bir şeyler istiyor.
"Tıkandı Baba, çay getir!.."
"Tıkandı Baba, kahve getir!.."
Bu durum Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş.
– Hele baba anlat bakalım, nedir bu Tıkandı Baba meselesi?
– Uzun mesele evlat, demiş Tıkandı Baba.
– Anlat Baba anlat! Merak ettim deyip çekmiş sandalyeyi.
Tıkandı baba da peki deyip başlamış anlatmaya;
Bir gece rüyamda birçok insan gördüm, her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu ama az akıyordu. “Benimki de onlarınki kadar aksın” diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı.
Bu sefer içimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.Ben yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tı…

KÜRTLER

TÜRKİYE’DE GÜNDOĞUMU James L. Barton Amerikan Misyoner Heyeti Sekreteri Çeviri: Zekeriya Başkal Kitabından alıntıdır. 
Türklerin ve Ermenilerin yanında, Türkiye’de Kürtlerin gördüğü ilgiyi son on yılda başka hiçbir ırk görmedi. Onlar dünyanın dikkatini 1895–1896 Ermeni katliamındaki büyük payları ve yüzyılın son çeyreğinde Hamidiye Sipahileri ve bu organizasyonda sultanla olan ilişkileriyle çektiler. Rusların 1876’da Erzurum’u kuşatması ve Türklerin Kürtleri savunmada kullanmasına –ki çok az iş yaptılar- kadar onlar hakkında kimse bir şey bilmiyordu.
Ne denirse densin Doğu Anadolu’da, Batı İran’da ve bu bölgedeki asayişle ilgili tüm konularda herhangi bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılacaksa bu ırk tüm planlarda dikkate alınmalıdır. Bazen onlar Türklerle açık çekişme içindedirler ve dağlık sığınaklarına askerî birlikler gönderilir. Aynı şekilde onlara devlet tarafından silah verilmiş ve özgürlüğü elde etmek için tedbirli olmaktan çok gayretli olan Ermeni devrimci çetecileri ba…

KÜRDİSTAN NERESİDİR

Tarihsel olarak Kürtlerin varlığına ve nerede yaşadıklarına ilişkin son yıllarda çalışmalar yapılmış olsa da bu konuda yeterli kaynakların ve kayıtların olmaması içinden çıkılmaz bir tartışmayı da başlatmış görünmektedir.
Pkk ve onun taraftarlarına göre Kürtlerin kökeni ta Sümerlere kadar, bir kısım İslamcılara göre ise bunun bir önemi yok Kürtler erken dönem Müslümanlarından olan Kürdistan’da yaşayan bir millet… tabi millet demekten de geri durmuyorlar, bu millet tanımının tarihi ve sosyolojik dayanakları olmasa da yinede bir şeyler uydurmaktan geri durmuyorlar..
Kürtler kimdir sorusunu sosyolojik olarak cevaplamak oldukça zordur, ama Arap kaynaklarında El Ekrad diye bir topluluğun varlığına ilişkin kayıtlarda, Kürtlerin dağlarda yaşayan vahşi topluluklar olduğu, ya da isyan halinde olan bir topluluk olduğu, dr Bekir biçerin, Arap kaynaklarını tarayarak elde ettiği bilgilerden çıkarılmaktadır.
Kürdistan’ın varlığına ilişkin dr. Bekir biçerin taradığı kaynaklarda ise, bir coğrafya adı ol…